Święcenia biskupie w Katedrze

finalbishopgear103

Ksiądz Biskup Nominat PIOTR TURZYŃSKI

przyjmie święcenia biskupie
28 lutego (sobota), o godzinie 11.00

w Katedrze Radomskiej.

Głównym konsekratorem będzie
Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Współkonsekratorami będą: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, oraz bp Henryk Tomasik.

Ecclesia Mater, Mater Ecclesiae” – Kościół Matką, Matka Kościoła – takie będzie zawołanie nowego biskupa Piotra Turzyńskiego, nowego biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. W Kurii Radomskiej odbyła się konferencja prasowa, na której podano szczegóły związane z sobotnią uroczystością.

W imieniu biskupa nominata Piotra Turzyńskiego słowa zaproszenia na uroczystości konsekracji wypowiedział ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. – Zapraszamy wszystkich wiernych na uroczystość konsekracji nowego biskupa. Święcenia biskupie są dużej rangi uroczystością, nie tylko dla duchowieństwa, ale również mieszkańców Radomia i diecezji. Biskup nominat, bo taki tytuł obowiązuje do momentu święceń, bardzo ciepło wyraża się o naszym mieście, które jest jego miastem rodzinnym. Dajmy więc wyraz naszej wdzięczności i bądźmy obecni podczas sobotnich uroczystości – powiedział ks. Wojtkun. W uroczystości już zapowiedziało swoją obecność ponad dwudziestu biskupów z Polski i z zagranicy.

Liturgię święceń biskupich przedstawił ceremoniarz biskupi ks. dr Tomasz Herc. – Uroczystości tej będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Współkonsekratorami będą abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, i bp Henryk Tomasik. Sam obrzęd święceń rozpoczyna się po Ewangelii hymnem „Veni Creator”. – tłumaczył ks. Herc. Na obrzęd święceń biskupich złożą się następujące elementy: przedstawienie i wybór kandydata, odczytanie bulli nominacyjnej, przyrzeczeni elekta, gest nałożenia rąk i modlitwa święceń oraz obrzędy wyjaśniające (namaszczenie głowy nowo wyświęconego biskupa olejem Krzyżma, wręczenie Ewangelii, nałożenie pierścienia biskupiego i miry oraz podanie pastorału). Po modlitwie po Komunii, nowo wyświecony biskup przejdzie przez katedrę błogosławiąc wszystkich obecnych na Mszy św.

Pomocą w przeżyciu tej niecodziennej liturgii będzie specjalnie przygotowana książeczka, którą zaprezentował ks. Tomasz Herc. – Uczestnicy uroczystości otrzymają jako pomoc w czasie liturgii i zarazem pamiątkę sakry książeczkę zawierającą przebieg całej Mszy św. z obrzędem święceń biskupich oraz sylwetkami biskupa Turzyńskiego i jego konsekratorów – dodał ks. Herc, wręczając tę książeczkę dziennikarzom.

Podczas spotkania z dziennikarzami został również przedstawiony herb i zawołanie biskupie. Na hiszpańskiej tarczy herbowej w kolorze niebieskim znajdują się dwa srebrne elementy: krzyż łaciński i figura Matki Bożej. – Kształt herbu nawiązuje stylistyką do herbu św. Jana Pawła II. Bp Piotr interpretuje to w ten sposób, że papież Jan Paweł II bardzo mocno naznaczył jego życie. W miejsce litery „M” znajduje się figura Matki Bożej, która jest przedstawieniem statuy Maryi z Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku. Ten ruch bardzo naznaczył i dalej naznacza formację kapłańską biskupa Piotra; ten ruch stanowił środowisko wzrastania do biskupstwa. Bp Piotr wybrał sobie zawołanie „Ecclesia Mater, Mater Ecclesiae” – Kościół Matką, Matka Kościoła. Charakterystyczną rzeczą jest, że to hasło było zawołaniem roku formacji w ruchu oazowym w 1982 r., kiedy bp Piotr – rozczytując głos powołania – wstępował on do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. – tłumaczył ks. Wojtkun.

Jakie zadania będzie miał nowy biskup pomocniczy? Na to pytanie odpowiedział ks. Jarosław Wojtkun. – Biskup pomocniczy, jak sama nazwa wskazuje, wspomaga biskupa diecezjalnego w zarządzaniu diecezją. To zarządzanie ma różne przestrzenie. To jest troska o przekaz wiary, to jest troska o katechizację, to jest wizytowanie parafii, to jest sprawowanie kultu czy poświęcanie miejsc kultu. Dlatego biskup ordynariusz potrzebuje kogoś takiego, który – oprócz biskupa Adama – będzie w tych zadaniach wspomagał, który będzie pomocnikiem, ale także powiernikiem, doradcą w trudnych nieraz sprawach, z jakimi wiąże się zarządzanie diecezją.

Uroczystości będą na żywo transmitować Radio PLUS Radom (www.radioplus.com.pl) oraz TV Dami (www.telewizja.radom.pl) na swojej stronie internetowej. – Ta informacja ucieszy tych, którzy nie będą w stanie uczestniczyć w uroczystości sakry, która w radomskiej katedrze rozpocznie się w sobotę o 11.00 – powiedział ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom.

W związku z sobotnimi uroczystościami należy liczyć się z nieznacznymi utrudnieniami w ruchu w okolicy katedry. Od godzin porannych policja i straż miejska będą kierować ruchem na ulicach przy katedrze. Zostaną też wyłączone z ruchu ul. Mickiewicza wzdłuż parku Kościuszki, gdzie zostanie przygotowany parking dla zaproszonych gości. Miejsca parkingowe będą też zarezerwowane przy pobliskich ulicach.
Przygotował: xsp / www.diecezja.radom.pl