Wizyta duszpasterska nie odbędzie się

«Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania» (Łk 2, 14).

Tymi słowami, którymi chóry aniołów ogłosiły narodziny Zbawiciela, pragniemy pozdrowić wszystkich Was – naszych drogich Parafian. Kolejne Boże Narodzenie za nami, ale jakże inne od poprzednich. Pandemia zmieniła nasz codzienny sposób funkcjonowania, również w wymiarze duszpasterskim jak i praktyk religijnych.
W wielu osobach wywołuje ona lęk i niepewność. W wielu już zostawiła trudne doświadczenie choroby, a nawet śmierci bliskiej osoby. Pandemia ogranicza, a nawet uniemożliwia wizyty i spotkania. Wirus przenosi się i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Kierując się troską o bezpieczeństwo i zdrowie Waszych rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską  o zdrowie księży, rezygnujemy z tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

Dlatego, przynajmniej w tej formie, pragniemy wyrazić naszą łączność, pamięć, modlitwę i głęboką troskę o każdego z Was. Bądźmy razem w tych dniach blisko Jezusa i blisko siebie nawzajem. Bądźmy zjednoczeni w wierze i modlitwie, wspólnie tworząc naszą wspólnotę parafialną pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny. Te Święta przypominają, że Chrystus przychodzi, aby nie tylko być z nami w tych niełatwych doświadczeniach, ale by pomóc przeżyć je w jedności z Nim. Dostrzegamy to szczególnie w tym roku, który jest poświęcony Eucharystii, bowiem Jezus w żłóbku i Jezus na naszych ołtarzach, to ten sam Jezus!

Dobiega końca 2020 rok. Kończący się rok to tradycyjnie czas podsumowań. Dziękujemy Bogu i ludziom za to wszystko, co udało się zrobić w tym trudnym roku dla naszej świątyni. Gorliwość o dom Boży w wymiarze materialnym jest wspaniałym świadectwem miłości nie tylko do Boga, ale i do parafii, której jesteśmy członkami.  Po wielkim remoncie naszej katedry ciążą na nas liczne zobowiązania finansowe – już szósty rok spłaty kredytu dobiega końca i zostały nam jeszcze trzy lata. Znając Waszą hojność i życzliwość wobec naszej katedry wierzymy, że choć w tym roku nie będzie wizyty duszpasterskiej w Waszych domach, to wywiążemy się z naszych zobowiązań. Zawsze bowiem mogliśmy liczyć na Wasze zatroskanie o tę świątynię, która jest dumą naszego miasta.

Kończący się rok 2020 pragniemy podsumować słowami Sługi Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

„Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci,
ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu.

Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku,
cierpień, przeciwności.

Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca,
bliskości, współczucia, dobroci i pociechy”.

Ks. Proboszcz i Księża Wikariusze

Parafii Katedralnej pw. Opieki NMP w Radomiu