Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

W dniach 2 – 9 października w Radomiu odbędzie się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Początek 2 października w kościele Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Miłej Mszą Świętą o godz. 18.oo celebrowaną przez Ks. Bpa Piotra Turzyńskiego. Po Mszy Świętej przewidziany jest koncert „Sine nomine” w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Smyczkowej Divertimento oraz absolwentów klasy śpiewu solowego.

P R O G R A M

Niedziela, 2 października 2016

Godzina 18.00 – kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Miłosierdzia w Radomiu, ul. Struga 31A

Msza święta inaugurująca Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Koncert „Sine nomine” w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Smyczkowej DIVERTIMENTO pod dyrekcją Adriana Hanke oraz absolwentów klasy śpiewu solowego Moniki Świostek: Weroniki Kober, Patrycji Wajs, Mileny Kusztal, Pauliny Rawa, Marii Sienkiewicz, Katarzyny Szary oraz Radosława Kustra – organy.

Poniedziałek, 3 października 2016

Godzina 18.30 – Kino Helios

Film „Jak Bóg da”, w reżyserii Edoardo Maria Falcone; pokaz premierowy w Radomiu; promocyjna cena biletu 12 zł; wprowadzenie poprowadzi Wojciech Sałek.

Krótko o filmie: Tommaso rzymski kardiochirurg jest ateistą, tymczasem jego syn wyznaje mu, że postanowił zostać księdzem… co z tego wyniknie?

Wtorek, 4 października 2016

Godzina 18.00 – Oratorium Św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 w Radomiu

Wernisaż wystawy prac Zdzisławy Ludwiniak. Wernisaż poprowadzi Aleksander Olszewski.

Autorka ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1987 roku i prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Jest laureatką XI Międzynarodowego Biennale Rysunku w Cleveland w Anglii.

Czwartek, 6 października 2016

Godzina 12.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”

Przegląd teatrów amatorskich:

Teatr „Scene” z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego – „Nowe szaty króla” na kanwie baśni Hansa Christiana Andersena. Opiekun grupy i reżyser – Wojciech Ługowski.

Scena II LO – spektakl „Adam i Ewa” na podstawie tekstu Marka Twaina. Rzecz o rodzących się (trudnych) relacjach damsko-męskich w czasie stworzenia pierwszych ludzi w Raju. Opiekunka grupy teatralnej i reżyserka: Ewa Pawłowska.

Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” z Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”. Spektakl „Dzień gniewu” na podstawie tekstu Romana Brandstaettera. Przedstawienie wygrało tegoroczne XXI. Zamkowe Spotkania Teatralne o laur „Złotego Gargulca”. Reżyserką spektaklu i opiekunką grupy jest Sława Lorenc-Hanusz.

Godzina 18.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”

Promocja książki pt.: Żywot świętego Kazimierza królewica polskiego i książęca litewskiego w Wilnie roku 1606 przez Mateusza Chryzostoma Wołodkiewicza przełożony, oprac. Jan Okoń przy współpracy Katarzyny Gary i Jolanty Rzegockiej, Muzeum Historii Polski, Warszawa 2016.

Najstarszy spisany w języku polskim żywot św. Kazimierza Jagiellończyka, pióra Mateusza Chryzostoma Wołodkiewicza, powstał w 1606 roku, po czym zaginął bez śladu na kilkaset lat.

Piątek, 7 października 2016

Godzina 18.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”

Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Henryka Sarny pt.: „Świątynie i kapliczki” z serii autorskiej „Moje podróże”.

Godzina 18.30 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”

Promocja książki pt. Prawda i pamięć, oprac. Elżbieta Orzechowska, przedm. Zygmunt Zieliński, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin 2016.

Książka jest następnym po „Wojennym dzieciństwie” wydanym przez KUL w 2014 roku zbiorem wspomnień opracowanym przez panią Elżbietę Orzechowską. Jednym z bohaterów książki i autorem wspomnień jest autor wystawy „Świątynie i kapliczki” Henryk Sarna.

Godzina 19.30 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”

Film „Uczta Babette”, reż. Gabriel Axel, scenariusz na podstawie powieści Karen Blixen; przed filmem wprowadzenie Jakuba Mitka.

Film jest jednym z ulubionych Papieża Franciszka. Subtelne, pełne symbolicznych scen i wątków dzieło podkreśla wartość bezinteresownego daru i miłości, która prowadzi do szczęścia.

Niedziela, 9 października 2016

Godzina 18.00 – katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu

Msza święta z okazji XVI. Dnia Papieskiego. Msza zakończy również Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.

Msza święta ku czci św. Andrzeja Boboli – ks. Antoniego Chlondowskiego SDB. Wykonanie – Camerata Lubelska pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego

Santa Maria – muz. Serge Gainsbourg, oprac. T. Orkiszewski

Santo Subito – muz. Piotr Rubik, oprac. T. Orkiszewski – utwór dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II

Organizatorzy zapraszają również na wystawy do Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu:

– Wizerunki Matki Boskiej w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej,

– Sakralny wymiar świata. Przedstawienia religijne w rzeźbie drewnianej

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Bp dr Henryk Tomasi, Biskup Diecezji Radomskiej.

Organizatorzy:

– Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej

– Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum

Współorganizatorzy:

Miasto Radom, Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu, Kino Helios, Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Radomiu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, Parafia pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu

Patroni medialni:

Echo Dnia, Gość Niedzielny, Portal Diecezji Radomskiej, Radio Plus Radom, Portal Radomnews.pl, Telewizja Dami, ZEBRRA TV