Wielki Tydzień w Katedrze

Katedra w ciągu wielkiego tygodnia będzie otwarta od 8.30 do 18.00 a w niej adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość sakramentu pojednania.

Dyżur w konfesjonale będzie od godz. 9.00 do 12.00 oraz po południu od 16.00 do 18.00.  W czasie trwania spowiedzi w kościele nie może być więcej niż 5 osób. Korzystajmy ze środków dezynfekujących znajdujących się w oznaczonych miejscach świątyni.

PORZĄDEK  NABOŻEŃSTW WIELKIEGO TYGODNIA:

 WIELKI CZWARTEK:

Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 10.00 w gronie najbliższych współpracowników biskupa msza święta Krzyżma połączona z poświęceniem Olejów. Uroczysta msza Wieczerzy Pańskiej będzie o godz. 18.00. Chcemy w czasie tej mszy świętej dziękować P. Jezusowi za to, że został z nami pod postacią chleba w Najświętszym Sakramencie ołtarza i modlić się za wszystkich kapłanów, których spotkaliśmy w naszym życiu. Będziemy również modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii.

 WIELKI PIĄTEK:

Jest to dzień męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły – jakościowy i ilościowy. O godz. 15.00 internetowa Droga Krzyżowa transmitowana przez naszą stronę internetową. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 18.00. Składa się ona z 4 części: Liturgii Słowa (odczytanie Męki Pańskiej wg. św. Jana), Adoracji Krzyża, Komunii Św. i procesji do Grobu Pańskiego.

 WIELKA SOBOTA:

W wielką sobotę nie ma w katedrze tradycyjnego święcenia pokarmów, nawet bez udziału wiernych. Zachęcamy wiernych do błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst modlitwy jest do pobrania na stronie internetowej. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się poświęceniem paschału, druga część to bogata liturgia Słowa Bożego, trzecia to liturgia chrzcielna  z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i czwarta to wielkanocna liturgia eucharystyczna. Obrzędy Wielkiej Soboty rozpoczynamy o godz. 20.00.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – o ile nie ulegną zmianie przepisy państwowe dotyczące epidemii,  nie ma tradycyjnej procesji rezurekcyjnej !

Ks. Biskup oznajmiając radość poranka wielkanocnego udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem miastu i całej diecezji stojąc przed wejściem do katedry. Msza święta rezurekcyjna o godz. 6.00 rano, następna msza o godz. 8.00; Nie ma mszy świętej o godz. 7.00! W drugi dzień świąt porządek mszy świętych jak w każdą niedzielę.